+48 503 15 26 40 kontakt@rowerowyfun.pl

atrakcje sądecczyzny

Sądecczyzna to zielone wzgórza nakreślone szachownicą pól, sadów i łąk. To pasma zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego.

Przyjedź i zobacz co oferuje ten niezwykły  Sądecki region!

 

 

Zamki, drewniane kościoły, piękne miejskie rynki, skanseny, baseny, teatry, to wszystko można znaleźć na Sądecczyźnie! To tylko od Ciebie zależy co i kiedy zobaczysz…

atrakcje

Sądecczyzny

miasta i ich atrakcje

NOWY SĄCZ

Starówka, ruiny Zamku, Sądecki Rynek z Ratuszem (Nowosądecki Rynek został wytyczony w 1292r. Zwarta zabudowa zabytkowych, jednopiętrowych kamieniczek powstała po pożarze miasta w 1894r. W kamienicach zachowały się gotyckie sklepienia piwnic oraz przejezdne sienie wraz z renesansowymi portalami. W centralnym punkcie Rynku stoi Ratusz zbudowany w 1897r. w stylu eklektycznym z przepiękną salą reprezentacyjną), Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Dom Gotycki.

 

STARY SĄCZ

Starówka, Średniowieczny układ rynku i ulic oraz zabudowa miasta jest niezwykłą podróżą w przeszłość, podróżą w zamierzchłe czasy żywego traktu na Węgry, głośnych jarmarków, wiwatujących salw na cześć królów, jak również strachu i ucieczki w góry przed nadciągającym najeźdźcą Tatarskim.
Pierwszy rynek brukowano aż 11 lat, a przy nim stanęło 25 domów, z czego do dziś zachowało się 22. Z każdego naroża Rynku odchodzą dwie prostokątne ulice, tak jak to było podczas tworzenia miasta. Warto zaglądnąć do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli (znanego etnografa i kolekcjonera, twórcy Muzeum Etnograficznego w Krakowie). Mieści się w niezwykłej XVII-wiecznej barokowej kamienicy – tzw. Domu na Dołkach. 
Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli, Stary Sącz, Rynek 6, tel.: +48 18 446 00 94,  czynne: V-VI i IX, wt.-sb. 10.00–15.00, nd. 10.00–13.00, VII-VIII, wt.-sb. 10.00–17.00, nd. 10.00–15.00, X-IV wt.-nd. 10.00–13.00, bilety 8/6 zł

 

KRYNICA ZDRÓJ

Dom Jana Kiepury, Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, Deptak, Góra Parkowa, wyjazd koleją gondolową na Jaworzynę, Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju oraz niezwykła pijalnia Wód Mineralnych to tylko niektóre, atrakcje tego miasta. 

 

PIWNICZNA ZDRÓJ

Z urokliwego Rynku rozchodzą się na cztery strony świata drogi i szlaki na Słowację oraz w piękne o każdej porze roku wierchy pasma Jaworzyny i Radziejowej. Rzeka Poprad związana od wieków z miastem tworzy malownicze przełomy, a liczne źródła wód mineralnych podnoszą leczniczo-wypoczynkową atrakcyjność tego terenu.
Amatorzy czynnego wypoczynku od wiosny do jesieni mogą przemierzać trasy rowerowe, a zimą korzystać z wyciągów i tras narciarskich oraz rozległych terenów biegowych. Z wieży widokowej na Eliaszówce rozciąga się piękny krajobraz nadpopradzkiego świata.

 

MUSZYNA

Muszyna jest niewielkim miastem liczącym poniżej 5 tysięcy mieszkańców, położonym u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Muszynka i Szczawnik. W mieście tym turyści mogą liczyć na wiele atrakcji min.: Ogrody Sensoryczne – Ogrody Zmysłów, Pijalnia Wód Mineralnych, Muszyńskie Ogrody Biblijne, Ruiny Zamku W Muszynie, Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.

 

SZCZAWNICA

To odpoczynek w otoczeniu pięknych górskich szczytów oraz miłej oku architektury uzdrowiskowej, z szumem Dunajca w tle. Tutaj znajdziecie wiele atrakcji, min.: przepiękny Pieniński Park Narodowy, Szczyt Trzy Korony, spływ Dunajcem, wyjazd kolejką linową na Palenicę, Wąwóz Homole, Cerkiew w Jaworkach, Zamek w Nidzicy, Muzeum Czerwony Klasztor, Wodospad Zaskalnik, Szczyt Sokolica i bardzo wiele innych atrakcji.

 

Miejsca historyczne do zwiedzenia na Sądecczyźnie

MIASTECZKO GALICYJSKIE

Prezentuje fragmenty zabudowy małomiasteczkowej z końca XIX wieku, obejmującej niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Między innymi można w nim zwiedzić ratusz, dwór szlachecki i domu mieszczańskie. W odtworzonych budynkach znajdują się: poczta galicyjska, apteka, straż pożarna, pracownia krawiecka, fryzjer, szewc, fotograf, gabinet dentystyczny, gabinet fryzjerski, drukarnia, warsztat garncarski.

Miasteczko Galicyjskie, Nowy Sącz, ul. Lwowska 226, tel. 18 444 35 70, spacer bez zwiedzania ekspozycji wnętrz jest bezpłatny, bilety 8/6 zł, rodzinny 24 zł, bilet łączony ze skansenem – 16/12 zł, rodzinny 50 zł, Strona: http://muzeum.sacz.pl

 

SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY

Jeden z największych skansenów w Polsce. Obejmuje obszar 20ha, na których zaprezentowano architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na obszarze parku znajdują się 62 obiekty, w których znajdują się stałe ekspozycje wnętrz mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych, zróżnicowanych majątkowo i społecznie.
Sądecki Park Etnograficzny, Nowy Sącz, ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 B (wejście także przez Miasteczko Galicyjskie od strony ul. Lwowskiej), tel. +48 18 441 44 12, czynne V – poł. X wt.-nd. 10.00-18.00, poł. X – IV wt.-nd. 9.00-15.00, bilety 12/8 zł, rodzinny 32 zł.

 

ŚREDNIOWIECZNY ZAMEK W RYTRZE

Położony na dość wysokim wzgórzu, które okalają wody przepływającego w dole Popradu. Wzgórze zamkowe wznosi się na wysokości 463 m.n.p.m., po wschodniej stronie wsi Sucha Struga. Historia zamku sięga XIII XIV wieku.

 

MOST STACHA

Kamienna budowla znajdująca się w Znamirowicach, która uważana za największy na świecie most kamienny zbudowany własnoręcznie przez jednego człowieka – Jana Stacha – nad głębokim jarem w latach ‘70 XX w. Powodem budowy tegoż mostu był brak dojazdu do gospodarstwa.

 

KOŚCIÓŁ W TROPIU

Jeden z najstarszych kościołów murowanych z przełomu XI/XII w., w stylu romańskim w Małopolsce. Powstał w miejscu Pustelni Św. Świerada. W 1045 roku miał go ufundować Król Kazimierz Odnowiciel.

 

RUINY ZAMKU GRYFINÓW

Ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego z XIV wieku w stylu gotyckim, który strzegł szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Węgry. Ruiny znajdują się na stromym wzgórzu na Dunajcem, pierwotnie stała tam strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Zamek, kamienna budowla w stylu gotyckim, został zbudowany w okresie między 1336 a 1370.

 

Miejsca, które mogą spodobać się dzieciom do odwiedzenia w Nowym Sączu, Chełmcu i okolicy

NIBYLANDIA

Największą w powiecie czteropoziomowa Sala Zabaw.

Adres: Brzezna 645, 3-386 Brzezna (1 piętro)
Tel: +48 793 779 479
Godziny otwarcia: pon-sob. 10.00-20.00, niedz. 12.00-20.00
Strona: http://www.nibylandia-brzezna.pl/

 

PARK TRAMPOLIN JUMP MANIA

Park trampolin Jump Mania to 1600m2 powierzchni podzielonej na strefy profesjonalną oraz rrekreacyjną dla waszej zabawy!

Adres: ul. Zielona 27, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 500 29 27 27
Strona: https://jumpmania.pl/

 

PARK LINOWY STARY SĄCZ

Park linowy to świetne miejsce dla aktywnego wypoczynku i rozwijania w uczestnikach zabawy kreatywności i sprawności. 

Adres: ul. Wielki Wygon (obok kąpieliska Stawy), Stary Sącz
Tel: +48 534 535 469 
Strona: https://lemurpark.pl/park-linowy/stary-sacz

 

MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

Miasteczko powstało po to, aby pomagać dzieciom i młodzieży w nabraniu nawyku postępowania zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Miasteczko Ruchu Drogowego jest wyposażone w: pionowe znaki drogowe – ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne; poziome znaki drogowe i sygnalizację świetlną.

Adres: 33-395 Chełmiec,
Godziny otwarcia: 7 dni w tygodniu od 8.00- 22.00

 

Atrakcje do odwiedzenia na Sądecczyźnie dla całej rodziny

ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC

Każdy zwiedzający ma okazję zobaczyć wyposażenie obserwatorium oraz zapoznać się z różnymi rodzajami konstrukcji teleskopów. Jeśli tylko pogoda na to pozwala prowadzone są pokazy Słońca a wieczorem Księżyca, planet oraz innych obiektów nocnego nieba.

Adres: ul. Rynek 1, 33-395 Chełmiec
Tel: 887 373 373
w każdą środę od godz. 16:00 do 19:00, w soboty od 11:00 do 16:00
Strona: http://www.astro.chelmiec.pl/

 

ENKLAWA PRZYRODNICZA BOBROWISKO

Powstała na terenie na którym przez 50 lat ubiegłego stulecia, działała starosądecka żwirownia, którą zamknięto, gdy zaczęły kurczyć się zapasy surowca. Po rekultywacji terenu przyroda na nowo wróciła do życia, a swój dom znalazło tutaj wiele gatunków zwierząt, na czele z bobrem europejskim – symbolem enklawy.
Przez serce Bobrowiska poprowadzą nas drewniane pomosty łączące dwa punkty obserwacyjne – oryginalnie zaprojektowane interaktywne budynki zwane czatowniami w których znajdują się lunety służące do podglądania żyjących tam zwierząt.

Adres: 33-340 Stary Sącz
Tel: 18 446 00 64
Strona: http://stary.sacz.pl/pl/105529/0/Ochrona_bioroznorodnosci_SCIEZKA_PRZYRODNICZA-STAWY.html

 

STAWY STARY SĄCZ

Akwen wodny, rowerki wodne do wypożyczenia, plac zabaw dla dzieci.

Adres: Wielki Wygon, 33-340 Stary Sącz
Tel: 18-446-00-64
Strona: http://www.wstarymsaczu.pl/atrakcje/turystyka-dla-aktywnych/park-wodny-stawy/

 

JEZIORO ROŻNOWSKIE

Akwen wodny – sporty wodne, przystań w miejscowości Znamirowice gdzie można wypożyczyć łodzie, rowerki wodne i kajaki.
Na zaporze w Rożnowie można także wypożyczyć sprzęty wodne lub wykupić rejs stateczkiem po jeziorze.

Strona: https://jeziororoznowskie.pl/na-wakacje/rejs-statkiem/

 

ZAMEK STARA BAŚŃ

Stara Baśń jest obiektem wybudowanym w malowniczym mieście Grybów. Jest to miejsce utrzymane w klimacie staropolskiego zamku, które pozwala poczuć ówczesną atmosferę.

Strona: www.zamekstarabasn.pl/

 

LOTNISKO W ŁOSOSINIE

Lotnisko cywilne, które powstało w 1960 r. należące do Aeroklubu Podhalańskiego. Organizuje loty zapoznawcze nad Jeziorem Rożnowskim i najbliższą okolicą, pokazy lotnicze, akrobacje, loty szybowcowe i szkolenia.

Strona: www.aph.org.pl

 

GOSPODARSTWO PASIECZNE BARTNIK

Sądecki Bartnik to gospodarstwo pasieczne znane na całym świecie. Chociaż swoje miody dostarcza do wielu krajów, silnie stawia na regionalizm i tradycję. w gospodarstwie pasiecznym można zwiedzić muzeum pszczelarstwa, zwierzyniec, miodową spiżarnię, a także skorzystać z Restauracji “Bartna Chata” oferującej dania z regionalnych składników lub z klimatycznych noclegów w domu gościnnym “u babci Marysi”.

Strona: https://bartnik.pl/

 

PLATFORMA WIDOKOWA W WOLI KROGULECKIEJ

Spiralna, fantazyjna i jedyna w swoim rodzaju platforma widokowa na Woli Kroguleckiej. Platforma znajduje się na otwartej przestrzeni na wysokości ok. 550 m n.p.m., nad Doliną Popradu. Rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na Beskid Sądecki, w tym Pasmo Radziejowej, rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy.

 

TAMA W ROŻNOWIE

Budowa elektrowni w Rożnowie rozpoczęła się w okresie drugiej wojny światowej. Zapora liczy 49 metrów wysokości i 550 metrów długości. Decyzję o budowie zapory podjęto po rozległej powodzi w 1934 roku, która pochłonęła wiele ofiar na terenie Doliny Dunajca. Dziś zapora pełni funkcję przeciwpowodziową, produkuje energię elektryczną a także jest atrakcją dla turystów.

 

Miejsca sportowe do odwiedzenia na Sądecczyźnie

AQUA CENTRUM CHEŁMIEC

Kompleks basenów oddalony o 1,5 km od RowerowegoFun-u. Baseny: basen pływacki o wymiarach 25×12,5 m, basen rekreacyjny o wymiarach 10,9×5,5 m, zjeżdżalnia o długości 50,40 m, brodzik dla dzieci o wymiarach 3,0×2,8m, dwie wanny jedna o wymiarach 2,4×1,9m i druga o średnicy 2,05m.
Część SPA: sauna fińska łaźnia parowa, natryski wrażeń, generator lodu, ławeczki.

Adres: ul. Marcinkowicka 9a, 33-395 Chełmiec,
Tel: 18 262 12 22, 18 262 02 99
Otwarte cały tydzień 6.00-22.00
Strona: https://www.basen.chelmiec.pl/

 

AKADEMIA TENISA CHEŁMIEC

odległość około 2,5 km, szkoła tenisa ziemnego, fitness, siłownia, trening personalny, tenis stołowy, masaż, sauna fińska, dietetyka, kawiarnia i catering dietetyczny

Adres: ul. Łączna 6a, 33-395 Chełmiec
Tel: 18 307 00 22 – telefon ogólny
Pon-Pt: 7:00-22:00, Sb-Nd: 8:00-20:00
Strona: https://jstenis.pl/

 

LODOWISKO/ ROLKOWISKO

Lodowisko/ Rolkowisko Chełmiec (w zależności od pory roku).

Adres: Szkolna 12, 33-395 Chełmiec
Otwarte cały tydzień 9.00-20:45
Strona: https://chelmiec.pl/strona/lodowisko-rolkowisko

 

NEXFIT WELLNESS CLUB

Siłownia i klub Fitness

Adres: Marcinkowicka 9, 33-395 Chełmiec
Tel: 666 385 780
Otwarte cały tydzień 6.30-22:00
Strona: http://fitness.chelmiec.pl/

 

 

CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH

Specyficzne ukształtowanie terenu pozwoliło na zlokalizowanie wokół obiektu 2,5 km tras narciarskich i nartorolkowych. Wyasfaltowane, oświetlone trasy biegowe, zimą naśnieżane i ratrakowane uzyskały homologację FIS co pozwala na organizację imprez sportowych nie tylko rangi krajowej lecz także międzynarodowej.

Adres: Ptaszkowa 883, 33-333 Ptaszkowa
Tel: 18 415 70 35
Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00
Strona: https://csz.gminagrybow.pl/pl/998/0/csz-ptaszkowa.html#prettyPhoto[pp_gal]/4/

 

MOSIR NOWY SĄCZ

Kryta pływalnia, hala sportowa, korty tenisowe, lodowisko, stadiony, Park Sportów Miejskich, Sauna, SPA, Grota Solna.

Adres: ul. Nadbrzeżnej 34
33-300, Nowy Sącz
Tel: (018) 441 83 83
Tel: (018) 441 06 67

Strona: http://www.mosir-ns.pl/

 

Miejsca rozrywkowe w Nowym Sączu, Chełmcu i okolicy

KINO SOKÓŁ

Kino Sokół
Adres: ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 18 44 82 600
Strona: https://www.kino-sokol.pl/

 

KINO HELIOS NOWY SĄCZ

Adres: Lwowska 80, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 18 440 11 73
Strona: https://www.helios.pl/39,Nowy-Sacz/StronaGlowna/

 

TEATR NOWY

Adres: Jagiellońska 36, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 508 723 986
Strona: http://www.teatrnowysacz.pl/

 

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

Adres: Al. Wolności 23, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 18 443 89 59 wew.20
Strona: http://mok.nowysacz.pl/kontakt/

 

KRĘGIELNIA SZKLARNIA

Adres: Gołkowice Dolne 257, 33-388 Gołkowice Dolne
Tel: 733 274 453
Strona: http://restauracja-szklarnia.pl/kregielnia/

 

JAZZ KLUB

Pawilon HEJAN
Adres: ul. Zielona 45, 33-300 Nowy Sącz
Tel: 602 696 929
Strona: http://www.atelier-jazzclub.pl/

 

Chcesz zobaczyć więcej atrakcji?

Stacje narciarskie, polecane restauracje, lodziarnie i cukiernie, przydatne informacje z regionu!

na co jeszcze czekasz?