+48 503 15 26 40 kontakt@rowerowyfun.pl
Sądecczyzna bogata jest w trasy rowerowe ze względu na jej naturalne ukształtowanie terenu!

trasy rowerowe Sądecczyzny

 

Twój chłopak nie ma roweru a ty uwielbiasz jeździć na rowerze? Wypożycz mu u nas rower i weź go na przejażdżkę! Przygotowaliśmy dla Was trasy o różnej trudności; łatwą, średnią i trudną! Wyjdź z domu i zrób coś dla siebie…

Trasa: w widłach Dunajca i Popradu

Wycieczkę rowerową zaczynamy w naszej wypożyczalni RowerowymFun na ulicy Białej 40 w Chełmcu, gdzie nie tylko można wypożyczyć rower górski MTB odpowiedni na wszystkie trasy regionu, ale także przenocować.

Zjeżdżamy do drogi głównej, skręcamy w prawo i jedziemy chodnikiem około 1,3 km, aby skręcić w ulicę Magazynową. Mijamy zakłady mięsne Szubryt i wałem potoku Biczycanka docieramy do Biczyc Dolnych. W Biczycach Dolnych przecinamy drogę krajową 28, kierując się w stronę miejscowości Niskowa. Dalej drogami gminnymi w stronę południową przez Brzezną docieramy do Podegrodzia. Z miejscowości Podegrodzie jedziemy chodnikiem lokalną drogą powiatową przez 3,5 km, docierając do mostu żelaznego w miejscowości Gołkowice.

Wspomnianym mostem przekraczamy rzekę Dunajec, aby zaraz za nim skręcić w lewo w trasę Velo Dunajec. Mijamy wspomniane Gołkowice, Mostki i docieramy do Starego Sącza. Zwiedzenie zaczynamy od pięknego, brukowanego Rynku Starego Sącza, który zachował średniowieczny, bardzo prosty układ miejski oparty na prawie magdeburskim.
Obok Klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu, zjeżdżając stromo w dół, docieramy bardzo szybko na starosądeckie Błonia, gdzie zobaczymy ołtarz polowy, który powstał przed wizytą papieża Jana Pawła II w Starym Sączu.
Wydarzenie miało miejsce 16 czerwca 1999 r. Styl ołtarza nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Bardzo blisko Ołtarza Papieskiego znajduje się droga krajowa 75. Przekraczamy ją i docieramy do trasy rowerowej Eurovelo 11, która bezpiecznie doprowadzi nas w pobliże Enklawy Przyrodniczej w Starym Sączu. Przy odrobinie szczęścia na Bobrowisku można dostrzec bobra budującego tamę, pary łabędzi niemych – symbole wierności, czaplę spotykaną na przelotach, a także cały mikrokosmos owadów i płazów. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko to około 400-metrowy, drewniano-stalowy pomost, poprowadzony nad stawami i mokradłami. Należy pamiętać, że na terenie całego Bobrowiska dopuszczony jest jedynie ruch pieszy.

Rowery możemy pozostawić na stojakach przed wejściem na pomost lub prowadzić je ze sobą.

Druga opcja jest o tyle korzystna, że wejścia na pomost rozmieszczone są po przeciwnych stronach stawu. Oczywiście obowiązuje zakaz śmiecenia oraz zakłócania spokoju.

Nie lada atrakcją dla dzieci jest położony nieopodal Park Linowy Lemur, z urozmaiconymi pod
względem trudności trasami. W sąsiedztwie parku można skorzystać z usług małej gastronomii
oraz płatnej plaży nad jeziorem.

Z Bobrowiska jedziemy dalej trasą Velo Dunajec. Zjeżdżamy w dół wałami rzeki Dunajec, po czym
docieramy do centrum Nowego Sącza. Tam możemy zwiedzić uroczy Rynek (około 150×120 m) oraz
ratusz reprezentujący styl eklektyczny z wystrojem nawiązującym do neorenesansu i neobaroku.
Po spędzeniu miłego czasu i zjedzeniu słynnych nowosądeckich lodów, jedziemy dalej w dół Dunajca
trasą EuroVelo 11. Po pewnym czasie docieramy do obwodnicy Północnej Nowego Sącza, którą to ponownie przekraczamy Dunajec i jego lewą stroną docieramy ostatecznie do naszego RowerowegoFunu.

Szczegóły trasy:

dystans: około 43 km

}

czas: 5-6 godzin

trudność: średnia trudność

Przebieg trasy:

RowerowyFun Chełmiec – Biczyce Dolne – Niskowa – Brzezna – Podegrodzie – Gołkowice – Stary Sącz: Rynek, Ołtarz Papieski, Bobrowisko – powrót trasą VeloDunajec do Nowego Sącza – RowerowyFun Chełmiec

Trasa: góry i doliny wokół Nowego Sącza

Wycieczkę rowerową zaczynamy również w naszej wypożyczalni rowerów na ulicy Białej 40 w Chełmcu; zjeżdżamy do drogi głównej, skręcamy w prawo i jedziemy chodnikiem około 0,5 km aż do ronda, na którym wybieramy zjazd numer dwa na ścieżkę rowerową na obwodnicy Północnej. Jedziemy cały czas prosto ścieżką rowerową aż do ulicy Zdrojowej, w którą skręcamy. Zaczyna się wspinaczka do góry przez
miejscowości Zabełcze, Klimkówkę, Librantową, Januszową i Chruślicę. Po drodze podziwiamy piękne widoki na otaczające Kotlinę Sądecką góry. Ostry
zjazd doprowadza nas po przekroczeniu DK28 do Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Kończąc zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego i Parku Etnograficznego, opuszczamy Park bramą przy ulicy
Falkowskiej i wspinamy się do miejscowości Kunów Jamnicy w dolinie rzeki Kamienica. Z Jamnicy Królewskim Szlakiem Rowerowym docieramy do
Starego Sącza, w którym możemy odpocząć przy pięknym starosądeckim Rynku.

Z rynku Starego Sącza, kierując się w stronę Dunajca i mostu Świętej Kingi na ulicy Wygon, wjeżdżamy na szlak rowerowy VeloDunajec.
Jadąc w dół wałami rzeki Dunajec, docieramy do obwodnicy Północnej Nowego Sącza. Przekraczając ponownie rzekę Dunajec na jej lewą stronę, docieramy do RowerowegoFunu w Chełmcu.

Żądni przygód cykliści mogą wyruszyć następnego dnia Rowerowym Szlakiem Karpackim do Rożnowa (poprowadzi nas piękna widokowa trasa przez Klimkówkę z licznymi podjazdami i zjazdami; za to w nagrodę uraczy panorama Jeziora Rożnowskiego tonącego pośród zielonych pagórków i lasów). Trasę możemy kontynuować, jadąc wzdłuż Doliny Dunajca do Jeziora Czchowskiego, a stamtąd wciąż projektowanym na tym odcinku VeloDunajec, pośród sadów i winnic wkraczamy w region tarnowski.

 

Szczegóły trasy:

dystans: około 54 km

}

czas: 7-8 godzin

trudność: trudna/ dla zaawansowanych

Przebieg trasy:

Chełmiec ul. Biała 40 – Nowy Sacz ul. Zdrojowa – Zabełcze – Klimkówka – Góra Kumienienecka – Librantowa – Januszowa – Chruślice – Nowy Sącz: Miasteczko Galicyjskie – Nowy Sącz: Skansen – Falkowa – Kunów – Jamnica – Nowy Sącz Zawada – Nowy Sącz Łazy Biegonickie – Stary Sącz: Rynek, Dom na Dołkach – powrót trasą Velo Dunajec do RowerowyFun Chełmiec

Trasa: Stary Sącz i okolice

Wycieczkę zaczynamy od zwiedzenia urokliwej starówki Starego Sącza. Po tym mile spędzonym czasie z rynku Starego Sącza kierujemy w stronę klasztoru Sióstr Klarysek, a następnie ulicą Bandurskiego, jadąc wzdłuż murów tego klasztoru docieramy do Traktu Św. Kingi. Jedziemy ścieżką rowerową aż do drogi krajowej numer 75 przecinając ją prostopadle ulicą Piaski docieramy do EuroVelo 11 (Velo Natura).
Skręcamy w prawo i pięknym odcinkiem wzdłuż rzeki Poprad docieramy do miejscowości Barcice.
Trasa Velo Natura prowadzi przez most na Popradzie po przejechaniu którego jedziemy prosto zgodnie z oznaczeniem niebieskiego szlaku PTTK .
Jedziemy drogą asfaltową z dwoma krótkimi i łatwymi podjazdami. Po przejechaniu około 1,5 km skręcamy w prawo, przez mostek gdzie zaczyna się podjazd na Wolę Krogulecką. Podjazd ten to 2 km odcinek podczas którego pokonujemy 220 metrową różnicę wysokości. Początkowo droga prowadzi przez las ale jak wjeżdżamy na otwartą przestrzeń, to nagrodą za trud podjazdu stają się dla nas widoki obejmujące Barcice, Stary Sącz, przełom Popradu i otaczające nas góry Beskidu Sądeckiego. Trzymając się cały czas oznaczeń niebieskiego szlaku PTTK docieramy na
szczyt, a tam dojeżdżamy do małego skrzyżowania na którym widać już platformę widokową, której nie sposób minąć podczas tej wyprawy rowerowej.
Z wieży widokowej obserwujemy uroki Makowicy, Doliny Życzanowskiego Potoku, Doliny Popradu, Doliny Roztoki, Połom z charakterystycznym wiatrakiem, Jastrzębską Górę, Dolinę Przysietnicy z kamieniołomem i górujący nad tym wszystkim rozległy masyw Radziejowej.
Wracając dojeżdżamy do skrzyżowania z „główną” drogą, ale skręcamy w prawo i kontynuujemy długą jazdę w dół za oznaczeniami niebieskiego szlaku PTTK aż do Doliny Życzanowskiego Potoku. Dojeżdżamy do biegnącej Doliną drogi i skręcamy w lewo ponieważ kilkaset metrów w górę tej doliny podziwiać możemy perełkę zwaną Głęboki Jar czyli przełom potoku płynącego skalistym wąwozem o głębokości od kilku do kilkunastu metrów. Ściany wąwozu tworzą atrakcyjne pod względem krajobrazowym urwiska i występy skalne. Przełom ten wraz z pięknym drzewostanemm bukowo-jodłowym (liczącym ponad 80 lat) rosnącym wzdłuż potoku jest powierzchniowym pomnikiem przyrody.
Nad przełomem w Głębokim Jarze znajduje się wysoki drewniany most, który niestety w tym momencie jest zamknięty ze względu na słaby stan techniczny drewna z którego został zbudowany. Pod wpływem czynników atmosferycznych uaktywniły się w tym wilgotnym miejscu grzyby, które powoli niszczyły poszczególne elementy mostu.
Obecnie nie wolno na niego wejść ani wjechać rowerem ale i tak warto odwiedzić to przepiękne miejsce.
Możliwy termin naprawy mostu to perspektywa dwóch najbliższych lat.
Wracamy w dół doliną Życzanowskiego Potoku do samego ujścia tej doliny. Przed mostem skręcamy w lewo i śladem EuroVelo11, a na razie wzdłuż karpackiego szlaku Rowerowego pod ruinami XIII w zamku docieramy do Suchej Strugi, jadzimy dalej aż do mostu na Popradzie. Kierujemy się do centrum Rytra i skręcamy w lewo w dolinę Wielkiej Roztoki.

Przydatne informacje: Roztoka Ryterska to wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w
zachodniej części gminy Rytro. Zajmuje obszar 2264 ha (22,64 km²), zamieszkuje ją ponad 400 mieszkańców.
Rozpościera się od wys. 380 m (dolina potoku Wielkiej Roztoki) do wys. 1262 m (Radziejowa). Roztoka swymi granicami obejmuje górną część dolin Małej i Wielkiej Roztoki i wschodnie lesiste stoki i odnogi Pasma Radziejowej.
Dojeżdżamy do hotelu o nazwie perła południa gdzie możemy zjeść, odpocząć lub napić się kawy. Do wyboru mamy
też kolejny obiekt Jantar Gościniec Ryterski serwujący pyszną pizzę. Dolina Wielkiej Roztoki Ryterskiej prowadzi
dalej prosto natomiast my skręcamy w prawo do przysiółka Połom Wyżna. Czeka nas dość trudny podjazd. Po wspinaczce czekają nas niezapomniane widoki na dolinę Popradu na cały masyw makowicy i wzgórze zamkowe.
Znajdujemy się teraz jakby po drugiej stronie Platformy na Woli Kroguleckiej. Podziwiamy także z góry kamieniołom
w Przysietnicy, Barcice, część Starego Sącza, a na koniec prawie całą Kotlinę Sądecką.
Dojeżdżamy do rozwidlenia na którym skręcamy prostopadle w prawo i zaczynamy łagodny zjazd w kierunku widocznych zabudowań. Należy uważać bo w miejscu gdzie droga asfaltowa skręca prostopadle w prawo my jedziemy prosto polną drogą. Wybieramy tą trasę gdyż planujemy teraz dostać się w maleńką dolinę Grabowskiego Potoku. W dolinie Grabowskiego Potoku po dotarciu do drogi biegnącej wzdłuż tej doliny skręcamy w lewo aby dotrzeć do
miejscowości Przysietnica. Odcinek ten wymaga od nas kolejnego podjazdu ale nagrodą będzie zjazd w dolinę Przysietnicy. Z Przysietnicy drogą gminą przez Moszczenicę Wyżną, Moszczenicę Niżną zwiedzając drewniany kościółek z XVI w. docieramy ponownie do Rynku w Starym Sączu.

 

Szczegóły trasy:

dystans: około 29 km

}

czas: 6-7 godzin

trudność: trudna/ dla zaawansowanych

Przebieg trasy:

Stary Sącz: Rynek – Barcice – Wola Krogulecka – Dolina Życzanowskiego Potoku – Przysietnica – Moszenica Wyżna – Moszczenia Niżna – Stary Sącz

jak wypożyczyć rower?

Wypożycz rower przez dostępny na stronie formularz rezerwacji. Podaj datę rezerwacji, rodzaj roweru, a pokażą Ci się dostępne w danym terminie rodzaje i modele rowerów Merida.
Wybierz ten, który Cię interesuje, zapłać za rezerwację i kręć kilometry na rowerze.

Możesz także dokonać rezerwacji przez telefon.
Zadzwoń pod numer
+48 503 15 26 40
Pomożemy Ci dbrać rower idealny dla Ciebie!
Rezerwując telefonicznie rozliczasz się na miejscu – odbierając rower.

Wypożycz rower przychodząc do naszej stacjonarnej wypożyczalni rowerowyFUN na ulicy Białej 40 w Chełmcu. Dobierzemy sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.